Teknosi Teknoloji'ye Hoş Geldiniz, 25 Ekim 2016

Windows 7 Hızlandırma Yöntemleri

Windows 7 Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarlar neden yavaşlar, eski performansına nasıl döndürülür, eskisi gibi hızlanır mı ? İşte Windows 7 bilgisayarınızı hızlandıracak yöntemler ve yollar.

Bilgisayar hızınızı anında yükseltin:
Bilgisayarınızı bir miktar anında hızlandırabilirsiniz. PC’nize yedek bir USB flaş bellek takın ve ekranda beliren “Windows ReadyBoost’la sistemimi hızlandır” seçeneğini seçin. Windows 7’de PC’nizin performansını daha da artırmak için birden fazla USB bellek kullanabileceğinizden, bu çözüm daha da verimli sonuçlar verecektir

Dizüstü bilgisayarınızı hızlandırın:
Bir dizüstü bilgisayarınız veya netbook’unuz varsa hâlihazırda kullandığınız güç planı bilgisayarınızın hızınızı yavaşlatıyor olabilir. “Güç tasarrufu” modunu kullandığınızda PC’niz otomatik olarak yavaşlamaya sebep olur. erformansı en yüksek düzeyde tutmak için “Yüksek performans” modunu kullanmalısınız. Bunu, görevçubuğundaki pil simgesine tıklayıp “Yüksek performans” seçeneğini seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Eski grafik kartından en üst seviyede faydalanma:
Windows Vista ve Windows 7’deki görsel efektlerin birçoğu bilgisayarınızın hızını olumsuz etkiler. Bu, özellikle eski bir grafik kartı kullananlar için geçerlidir. Bu sorunu gidermenin kolay bir yolu, masaüstünüze güzel bir görünüm kazandıran ayarları kapatmaktır. Başlat’a tıklayıp Bilgisayar’a sağ tıklayın ve “Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları”ndan Performans altındaki Ayarlar’a tıklayın, açılan pencerede “En iyi performans için ayarla” seçeneğini seçin.

Sabit diskiniz doluysa bilgisayarınız yavaşlar:
Sabit diskiniz doluysa bu, aşırı yavaşlamalara sebep olabilir. Sabit diskinizin en az %15 ila 20’sinin boş olması gerekir. Sabit diskinizde yer açmanın en kolay yolu kullanmadığınız veya çok nadir kullandığınız programları kaldırmaktır. “Başlat > Denetim Masası > Programlar > Program kaldır” seçeneğine gidin. Kaldırmak istediğiniz programlara tıklayın ve “Kaldır/Değiştir” seçeneğini seçin.

Virüsler bilgisayarınızın baş belasıdır:
Bilgisayarınıza bir virüsün bulaşması asla istemeyeceğiniz bir durumdur. İyi bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı baştan sona taratmanızda büyük fayda var.

Ram bellek hafızasını arttırın:
Windows 7 rahat çalışabilmek için en az 2 Gb ram ister. Daha çok ram bellek ekleyerek hissedilir bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın ne tür bir belleğe sahip olduğunu öğrenip yeni ekstra bellek alabilirsiniz.

AERO devre dışı:
Windows Aero, PC’nizi görsel bakımdan çekici kılsa da yavaşlamalara sebep olabilir. Eğer ki hız sizin için ön plandaysa windows aero özelliği devre dışı bırakmak akıllı bir tercih olacaktır.
Window Vista’da masaüstüne sağ tıklayın ve “Kişiselleştir > Windows Renk ve Görünümü > Klasik görünüm özelliklerini aç” seçeneğini tıkladıktan sonra menüden “Windows Vista Temel”i seçin. Windows 7’de iş daha da basit: Masaüstüne sağ tıklayın ve “Kişiselleştir” seçeneğine tıkladıktan sonra “Windows 7 Temel”i seçin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz